ضرورت حضور موثر«زمزم» در نمایشگاه های داخلی و بین المللی

* یکی از نمایشگاه های معروف درحوزه  صنایع غذایی نمایشگاه  SIAL پاریس است . این نمــایشگاه که در حقیقت میدانی برای عرضه نوآوری و ابداعات جدید در حوزه محصولات غــذایی است هــر ســاله در روزهای 16 – 20  ماه اکتبر برگزار می شود. 
* نمایشگاه نیجریه با بیش از 85 شرکت کننده از 22 کشور مختلف جهان هر ساله،  26 آوریل به مدت سه روز برگزار می شود. 
* نمایشگاه اتیوپی یکی از نمایشگاه های گسترده در زمینــه محصــولات غــذایی است که در ماه دسامبــر برگــزار می شود . اتیوپی به عنوان دومین کشور پر جمعیت منطقه شاخ آفریقا با ظرفیت بالای سرمایه گذاری در صنعت مواد غذایی می تــواند گزینه مناسبی برای تاجران و صاحبان شرکت های تولید، وارد و صادر کننده محصولات ارگانیگ باشد. 
*نمایشگاه « کیف اُکراین» بزرگترین نمایشگاه محصولات غذایی ( Agro) در اروپــای شرقی است. این نمایشگــاه در مساحتــی بیـش از 25000متر مربع با حضــور 16 کشور از جمله، بلژیک، چین ، اکوادور ، فنلاند ، آمریکا و ... به همراه برنامه های جانبی شامل سمینارها و کنفرانس ها هر ساله در 8 ژوئن برگزار می شود. 
* عراق و ازاکای ژاپن و کراچی پاکستان از دیگر نمایشگاه های صنایع غذایی هستند. 
اما شاید بتوان گفت مهم ترین نمایشگاه عرضه محصولات و تکنولوژی های وابسته به صنعت نوشیـدنی در دنیــا، نمایشگــاه دبی  (امارات متحده عربی) است  که چند هفته قبل از نمایشگاه تهران، از 8 تا 10 می در دبی برگزار می شود. 
* نمـــایشگاه تهران هــم هــمه ســاله در خــردادمــاه برگــزار می شود.
 این نمـــایشــگاه بین المللی، امســال نیز از10لغایت13خردادماه بـــا هــدف تبـــادل اطلاعــات فنـی-بازرگانی و آشنـــایی صاحبان صنایع و پژوهشگران و معرفی توان تولید و صادرات کشور در سه بخش تخصصی"ایران فود"، "ایران فودتک" و "ایــران آگرو" برگـزار می شود. شــرکت زمزم هم همچــون سال های گذشته، حضوری پررنگ و فعال در این نمایشگاه خواهد داشت و محصولات جدیــد خــود را در معــرض دید بازدیدکنندگان قرار خواهد داد.
متاسفانــه طی سال هــای اخیــر بــه علــت مشکـلات گوناگون، شرکت های تولید کننده مواد غذایی از جملــه شرکت زمزم حضور چندانی در نمایشگاه های خارج از کشور نداشته انــد و جای خالی آنها به وضوح احساس می شود.
بــدون تردید توجه بیشتــر مسئولان امر به خصوص وزارت صنعت، معدن و تجارت به موضوع بازاریابی در کشورهای خــارجی و حضـور فعال تر شرکت های تولید کننده مواد غذایی در نمایشگاه های بین المللی می تواند فرصت های تازه ای را برای صادرات تولیدات ایرانی به بازارهای جهانی به خصوص کشورهای همسایه با تــوجه به اشتــراکات فرهنــگی و مذهبــی به وجود آورد.