قبل از اینکه فاش شود کاری کنید

چگونه کلمه عبور مناسب بسازیم؟
رمز عبور یا همان پسورد شما، کلیدی است که برای دسترسی به اطلاعات شخصی خود در کامپیوتر و حساب های آنلاین ذخیره کرده اید. اگر تبهکاران و یا دیگر افراد خرابکار این رمز را سرقت کنند، می توانند از آن برای دسترسی به اطلاعات شما و دستکاری آن و نیز اخاذی استفاده نمایند و یا تحت نام شما دست به عملیات آنلاین بزنند. در بسیاری از موارد، شما زمــانی متوجه این حملات می شوید که دیگر خیلی دیر شده است.

چه عواملی یک پسورد را در مقابل حملات، قدرتمند می سازد؟
یک پسورد قوی، باید به صورت رشته ای تصادفی از کاراکترها باشد. معیارهای زیر می تواند به این امر کمک کند:
طولانی بودن: هر کاراکتری که شما به رمز عبور خود اضافه می کنید، حفاظت ایجاد شده به وسیله آن را چندین برابر افزایش می دهد. طول کلمه عبور شما باید 8 کاراکتر و یا بیشتر باشد. 14 کاراکتر یا بیشتر ایده آل است.
ترکیب حروف، اعداد و علائم: هر چقدر تنوع کاراکترهایی که در رمز عبــور استفاده می شود، بیش تر باشد، حــدس زدن آن دشوارتر است.
سایر جزئیات مهم عبارتند از:
هر چه تنوع کاراکترها کمتر باشد، پسورد باید طول بیشتری داشته باشد. اگر شما نمی توانید کلمه عبوری شامل علامت ها بسازید، نیاز دارید برای داشتن همان درجه از حفاظت، آن را به طور قابل ملاحظه ای طولانی تر کنید.
از سرتاسر صفحه کلید (و نه فقط کاراکترهای رایج) استفاده کنید. سمبل هایی که با نگه داشتن دکمه “shift” و زدن یک عدد تایپ می شوند مانند @، #، % و ... در کلمات عبور بسیار مرسوم اند. در صورتی که از تمامی علامت های روی صفحه کلید از جمله علائم نقطه گذاری مانند ? ، ! ، " و ... استفاده شود، پسورد شما بسیار قوی تر خواهد شد.
از کلمات و عبارت هایی که به یاد آوردن ‌آن برای شما آسان است اما حدس زدن آن برای دیگران دشوار  می باشد، استفاده کنید. ساده ترین راه برای به خاطر آوردن پسوردها و عبارات عبور، نوشتن چندباره آن ها بر روی کاغذ می باشد تا ملکه ذهن شما شود.

ساختن یک پسورد قوی که بتوان به یاد آورد
راه های زیادی برای ساختن یک کلمه عبور طولانی و پیچیده وجود دارد. در این جا روشی معرفی می کنیم که یادآوری آن را نیز ساده می سازد.

پسورد جدید خود را با Password Checker تست کنید.
Password Checker ابرازی است که قدرت پسورد شما را به طور اتوماتیک، در حین تایپ کردن ارزیابی می کند. برای استفاده از آن از لینک زیر استفاده کنید.
https://www.microsoft.com/protect/fraud/passwords/checker.aspx


الگوهای خطرناک پسورد که باید از آن اجتناب شود
مجرمان سایبری با استفاده از ابزارهای پیچیده می‌توانند به سرعت رمزهای عبور را کشف کننــد، استفاده ‌کننــد. برخی از روش های معمول مورد استفاده برای ایجاد کلمات عبور، به سادگی توسط هکرها حدس زده می شود. برای اجتناب از ایجاد پسوردهای ضعیف که به آسانی حدس زده می شود، باید از موارد زیر دوری کنید:
جملات و کاراکترهای تکراری:  “12345678”، “222222”، “abcdegf” و یا حروف کنار هم در صفحه کلید شما، کمکی به ساخت یک پسورد امن نمی کند.
استفاده تنها از جایگزینی حروف با اعداد و سمبل های مشابه: تبهکاران و یا دیگر افراد خرابکار که به حد کافی برای شکستن رمز عبور شما آگاه هستند، با این جایگزینی های رایج مانند عوض کردن “i” با "1" و یا “a” با "@" به عنوان مثال در کلمات “M1cr0$0ft” و “P@ssw0rd”، فریب نمی خورند. اما زمانی که این جایگزینی های با معیارهای دیگر مانند طول پسورد، غلط املایی و دگرگونی ساختار کلمه عبور و جابجایی اجزای آن، ترکیب شود، می تواند برای بهبود استحکام رمز عبور شما موثر باشد.