ایرانی ها نوشابه دوست دارند، اما آمریکایی ها بیشتر!

به گزارش خبرنگار ما سرانه مصرف نوشابه آمریکا در سال 2015 به 7 / 153 لیتر رسید،  که این میزان در سال گذشته 8 / 156 لیتر بود.
بر پایه این گزارش یک تحلیلگر سهام در این رابطه گفت که میزان مصرف نوشابه در آمریکا به همین میزان کاهش پیدا خواهد کرد و مردم به طرف استفاده از آبمیوه های طبیعی خواهند رفت.آمریکا در کنار کشور هایی مانند آرژانتین، مکزیک و ... از بزرگترین مصرف کننده های نوشابه در جهان است، اما از سال 2006 تاکنون این مقدار با برنامه‌های مختلف مثل گذاشتن مالیات برای نوشابه ها کاهش یافته است.طبق یک قانون همه رستوران ها، فست فودها، تئاترها و استادیوم های ورزشی صاز دادن نوشابه ها در لیوان هایی که حجمی بیش از نیم لیتر دارند، ممنوع شدند.یکی از حامی های اصلی اجرای این قانون، شهردار نیویورک بود. البته شرکت هایی مانند پپسی هم به شدت با این قانون مخالفت می کردند.
اما غیر از آمریکا در کشورهای دیگر هم برای کاهش مصرف نوشابه، برنامه های مختلفی در نظر گرفته شده است.

در انگلستان قانونی برای مالیات دادن شرکت های نوشابه تصویب شد که طبق این قانون شرکت هایی که نوشیدنی هایی تولید می کنند که در هر 100 میلیمتر بیش از 8 گرم شکر دارند باید مالیات بیشتری بدهند.این قانون یک میلیارد دلار به بودجه انگلیس اضافه می کند. دولت این کشور می گوید: این پول را صرف برنامه های ورزشی خواهد کرد. 

افزایش مصرف در ایران

اما در ایران میزان مصرف نوشابه های گازدار نسبت به آمریکا بسیار کمتر است. ایرانیان سالانه ۳ میلیارد لیتر نوشابه مصرف می کنند. بطور متوسط هر ایرانی ۴۲ لیتر نوشابه در سال مصرف می کند. در ۲۰ سال اخیر مصرف نوشابه های گازدار درکشور نزدیک به ۱۵ درصد افزایش داشته است، و مصرف شیر و لبنیات، تنها حدود یک دهم درصد رشد کرده است.

سرانه مصرف نوشابه در جهان حدود 10 لیتر است و این یعنی میانگین مصرف نوشابه در ایرانیان 4 برابر میانگین جهان است. هرچند ایرانی ها حدود یک چهارم آمریکایی ها نوشابه می‌نوشند.